Lifestylove Motywacja NOTATKI OSOBISTE

10 powodów, dla których choć raz w życiu musisz pojechać na wakacje solo

Nie rozumiałam idei podróżowania samemu, dopóki sama tego nie spróbowałam. To oczyszczająca podróż wgłąb siebie, której każdy choć raz w życiu powinien spróbować.

1. Podróżowanie solo buduje pewność siebie

Kiedy podróżujesz sam, jesteś zdany sam na siebie. Oznacza to, że wszystko musisz załatwić sam: zaczynając od dostania się do hotelu, po zameldowanie się, zwiedzanie, robienie zakupów w innym kraju, czy zapytanie jak się dostać do… Osoby mające problem ze śmiałością, na pewno dzięki samotnej podróży będą bardziej pewne siebie i nie będą bały się kontaktu z innymi ludźmi, czy używania obcego języka.

2. Totalna wolność

Podróżując samemu nic ani nikt cię nie ogranicza. Masz pełną wolność co do tego kiedy i jak chcesz coś robić. Nie musisz się nikomu tłumaczyć, że właśnie zapłaciłeś 10 dolarów za kawę w najlepszej kawiarni w Nowym Jorku, czy odwiedziłeś londyńskie Muzeum Historii Naturalnej o godzinie 15, zamiast o 9 rano, jak wcześniej planowałeś.

Selfie stick i statyw – bardzo przydatne rzeczy w trakcie samotnych podróży

3. Możesz w każdej chwili zmienić swoje plany

Zaplanowałeś swoją podróż co do dnia i godziny. Chciałeś być gotowy i wiedzieć, co i kiedy będziesz robił. Miejscowy, którego poznałeś podczas swojej podróży powiedział ci o tym pięknym miasteczku nieopodal i zapragnąłeś je zobaczyć. Dzięki temu, że jesteś sam możesz bez tłumaczenia się komukolwiek zmienić swoje plany i po prostu tam pojechać. Na pewno nie będziesz żałował!

4. Masz pełną kontrolę nad finansami

Podróżując samemu dobrze wiesz, ile masz do wydania i musisz sam zatroszczyć się o swój budżet. Niestety nie masz z kim podzielić swoich wydatków, za wszystko musisz zapłacić sam. Z jednej strony może się to wydawać bardzo obciążające, ale wierz mi – pomoże ci to w budowaniu i przewidywaniu budżetu na twoje kolejne podróże!

5. Nie musisz znosić nielubianych nawyków znajomych

Wakacje ze znajomymi, które miały być takie piękne okazały się koszmarem, bo musiałeś dostosowywać się do znajomych, którzy lubią poimprezować i wstają 3 godziny później od ciebie, podczas gdy już od 7 mieliście razem jechać zwiedzać okoliczne miasta. Brzmi znajomi? Dzięki podróży solo nie będziesz się musiał o to martwić!

6. Samotność sprawi, że będziesz otwarta na innych ludzi

Podróżując samotnie prędzej czy później zacznie ci to doskwierać, nie będę cię oszukiwała. Ta samotność sprawi, że będziesz szukać kontaktu z ludźmi, bo przecież każdy z nas jest istotą społeczną i większość jednak lubi towarzystwo ludzi. Dzięki temu, będziesz bardziej skłonna do pogadania z ekspedientką w piekarni, w której zaopatrujesz się w swoje śniadanie, czy wieczorem przyłączysz się do grupy śpiewających na ulicy ludzi. Często ludzie poznani w podróży zostają naszymi dobrymi przyjaciółmi na lata!

Uliczni muzycy, których poznałam w czasie mojej solo podróży

7. Masz czas na refleksję

Samotne podróże są piękne. Mi zawsze wydaje się, że czas wtedy płynie wolniej i że mam go o wiele więcej. Dzięki temu mogę posiedzieć nawet kilka godzin w parku z pięknym widokiem i porozmyślać nad swoim życiem, czy po prostu popodziwiać krajobraz. Kiedy już wybierzesz się samemu w podróż, polecam ci znaleźć jakieś cudowne miejsce w zaciszu i posiedzieć tam tak po prostu. Godzinę. Dwie. Ile zechcesz.

8. Możesz lepiej poznać siebie

Nie ma lepszego sposobu na poznanie siebie niż podróż w pojedynkę. Zaczniesz lepiej dostrzegać swoje słabości, poznasz co w sobie lubisz, a czego nie. Dowiesz się, do czego jesteś zdolny oraz że ta twoja nieśmiałość przez używaniem języka angielskiego była zupełnie niepotrzebna, bo za granicą wszyscy doskolane cię rozumieją. W innym kraju nie musisz zgrywać kogoś innego. Możesz być po prostu sobą i nie czuć się ocenianym przez innych.

9. Poznasz prawdziwy sens podróżowania

Nie ma lepszego sposobu na poznanie sensu podróżowania niż samotna podróż. Będąc zdanym na siebie, z pewnością otworzysz się bardziej na inną kulturę, język, zwyczaje, jedzenie. Będziesz bardziej obcował z krajem, w którym jesteś. Będziesz chciał poznać dokładnie miejscowych ludzi. I wtedy właśnie odkryjesz, że dotychczas w twoich podróżach w towarzystwie nigdy wcześniej tego nie próbowałeś.

10. Masz okazję kogoś poznać 😉

Ten smaczek zostawiłam na sam koniec. Jeśli nie jesteś obecnie w związku, to masz bardzo duże szanse spotkać miłość swojego życia nawet na drugim końcu świata! Tak jak wspominałam w punkcie 6., jestem pewna, że podróżując samotnie będziesz szukał towarzystwa. Kto wie, czy jedna z tych nowopoznanych osób nie okaże się tą, której szukałeś przez całe życie?

To też cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *