Motywacja NOTATKI OSOBISTE

5 rzeczy, które pomagają mi pozytywnie myśleć

Czy zdarza ci się, że często dopada cię smutek i zwiątpienie i widzisz świat w najczarniejszych barwach? Uwierz mi, każdego z nas dopadają takie dni. Mnie też. Istnieje jednak kilka rzeczy, które pomagają mi przetrwać ciężkie chwile i znów zobaczyć słońce. Oto one:

1. Skup się na tu i teraz

Nie rozpamiętuj przeszłości i nie wybiegaj myślami za daleko w przyszłość. Skup się na tym co jest tu i teraz. Nie ma sensu płakać nad rozlanym mlekiem i czymś, co się już wydarzyło. Zakończyłaś związek? Straciłaś pracę? Rozbiłaś samochód? Z każdej przykrej sytuacji, która ci się przydarzyła spróbuj wyciągnąć wnioski na przyszłość: co mogłaś zrobić lepiej, inaczej, nad czym musisz popracować. Pamiętaj też, że to co się kończy otwiera nam drzwi do czegoś nowego, często lepszego. Zatem nie smuć się, że coś się skończyło, ale ciesz, że się wydarzyło!

2. Zrób to, co sprawia ci przyjemność

Najlepszym wyjściem z sytuacji, która chwilowo wydaje ci się bez wyjścia jest po prostu odcięcie się od niej i zrobienie czegoś dla siebie. Może być to cokolwiek, co sprawia ci przyjemność: wyjście na zakupy, na basen, pójście na dobrą kawę, do kina, przeczytanie książki, pojechanie na wycieczkę, czy spacer do lasu. Nie myśl wtedy o tym, co złe, ale skup się na danej chwili i czerp z niej jak najwięcej radości. Każdy z nas potrzebuje chwili przyjemności, nawet jeśli miałoby to być tylko 15 minut dziennie – zrób coś, po czym będziesz czuła się dobrze.

„Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko.”

~Albert Einstein

3. Wyznaczaj sobie cele: zarówno małe jak i duże

Każdy z nas lubi coś w życiu osiągać, dlatego warto wyznaczyć sobie kilka celów na najbliższy czas. Nie muszą to być cele z terminem na 10 lat do przodu. Skup się raczej na niedalekiej przyszłości. Lubisz biegać? Wyznacz sobie, że za miesiąc czy dwa będziesz potrafiła przebiec 5 km bez zatrzymywania się. Uczysz się nowego języka? Załóż zeszyt i ucz się 5 nowych słówek dziennie przez jeden miesiąc (po miesiącu dzięki temu będziesz znała już 150 nowych słów!). Te cele to nie musi być wybudowanie domu w przeciągu kolejnych lat, bo jeśli ci nie wyjdzie to będziesz bardzo rozczarowana. Skup się na mniejszych, osiągalnych rzeczach, a gwarantuję ci, że osiągnięcie ich da ci nielada satysfakcję.

4. Nie porównuj się do innych!

Bardzo często porównujemy się do innych: do znajomych, rodziny, celebrytów. Przez to często czujemy się gorsi: bo oni mają lepiej, mają lepszy dom, zarabiają więcej, lepiej wyglądają. Po co robisz sobie taką krzywdę? Skup się na sobie i tym co masz! Nie wiesz jakie życie tak naprawdę wiodą ci ludzie. Być może nawet z tymi wszystkimi dobrami, które posiadają są zwyczajnie nieszczęśliwi. Spójrz dookoła siebie i doceń to, co masz i co udało ci się osiągnąć. Na pewno masz mnóstwo powodów do dumy!

5. Nie zakładaj, że się nie uda

Zmień swoje myślenie i nie zakładaj, że coś się nie uda. Wręcz przeciwnie: zacznij myśleć, że dasz radę. Przekuwaj każdą sytuację w potencjalny sukces. Nie szukaj porażek tam, gdzie ich nie ma. Dzięki pozytywnemu myśleniu zobaczysz, że wszystko zacznie ci lepiej wychodzić, bo będziesz pozytywnie do tego nastawiony. Pamiętaj, że negatywny umysł, nie może ci dać pozytywnego życia, bo zawsze wszystko będziesz sprowadzała do porażki i niezadowolenia. A w życiu przecież nie o to chodzi!

Najważniejsze to byś żyła w zgodzie sama ze sobą. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, bo oni w razie potrzeby pociągną cię w górę, kiedy ty będziesz spadać w dół. I pamiętaj: tylko ty decydujesz o tym jak wygląda twoje życie. Jesteś kowalem własnego losu i ty jako jedyna masz na niego wpływ.

To też cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *