Lacjum NOTATKI Z WŁOSKICH PODRÓŻY

7 faktów o rzymskim Koloseum, które przyprawią cię o dreszcze!

Uwaga! Ten post przeznaczony jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

1. Koloseum to największy amfiteatr na świecie. Ma 189 metrów długości, 156 metrów szerokości i jest wysokie na 50 metrów!

2. W 2007 r. Ogłoszono je jednym z siedmiu nowych cudów świata!

3. Pierwotna nazwa Koloseum brzmiała: Amfiteatr Flawiuszów – nazwane tak na cześć Flawiuszy, czyli królewskiej dynastii cesarstwa rzymskiego panującej w latach 69-96.

4. Koloseum zostało wykonane z betonu oraz ogromnych ilości marmuru! Szacuje się, że postawienie takiej budowli w dzisiejszych czasach kosztowałoby ok. 40 mln euro!

5. Kciuk w górę – ten symbol wywodzi się właśnie z Koloseum i za czasów jego świetności oznaczał on zgodę na zabicie gladiatora, którego ciało następnie wynoszone było przez zachodnie wyjście zwane Bramą Śmierci.

6. Szacuje się, że w walkach gladiatorów odbywających się na terenie areny rzymskiego Koloseum zginęło ok. 50 tys. Ludzi i ponad 1 milion dzikich zwierząt ☹

7. Dziś Koloseum stanowi przede wszystkim atrakcję turystyczną, a także scenerię do wielu filmów (np. Gladiator oraz The Lizzie McGuire Movie) czy koncertów, które się tam odbywają.

Za normalny bilet wstępu zapłacicie 16 euro (bilet dla osób między 18 a 25 rokiem życia jest tańszy o 2 euro, a dla osób poniżej 18 roku życia wejście na teren Koloseum jest bezpłatne).

To też cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *