Lifestylove NOTATKI OSOBISTE

Lot samolotem w czasach koronawirusa – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Często tym, co paraliżuje nas przed podjęciem decyzji jest strach przed nieznanym. Boimy się kupna biletu na samolot w czasach koronawirusa, bo nie wiemy, jak ta cała podróż wygląda, czy to w ogóle jest teraz bezpieczne? Pozwól, że rozwieję twoje wątpliwości i opowiem ci o swoich doświadczeniach związanych z lataniem w okresie pandemii.

Czy można latać w czasach koronawirusa?

Oczywiście, że tak. Mimo że niektóre linie zmniejszyły ilość swoich połączeń ze względu na mniejsze zainteresowanie ludzi lataniem, wciąż realizują wiele kursów. Obecny rozkład lotów najlepiej sprawdzać na bieżąco na stronie przewoźnika.

Co się stanie, jeśli mój lot zostanie odwołany?

Jeśli twój lot zostanie odwołany ze względu na zamknięcie granic danego państwa, to na pewno otrzymasz zwrot pieniędzy za bilet. Niestety procedury w niektórych liniach lotniczych bywają żmudne i wszystko długo się ciągnie, ale tak, należy ci się zwrot.

Jeśli natomiast sam chciałbyś zrezygnować z lotu, bo boisz się podróży do innego państwa, przysługujący ci (lub nie) zwrot określony jest w regulaminie przewoźnika. W tanich liniach zwykle nie ma zwrotu, gdyż kwota potrącana przy zwrocie biletu w większości przypadków przewyższa kwotę, którą zapłacisz za bilet.

Jak wygląda sytuacja na lotnisku?

Ze względu na sytuację, wszystkie lotniska wprowadziły dodatkowe środki ostrożności. Jeśli mowa o polskich lotniskach, to chyba na wszystkich osoby nie posiadające biletu na lot, nie mogą w ogóle wejść na teren hali odlotów. Przy wejściu znajduje się elektroniczne urządzenie służące do pomiaru temperatury. Dodatkowo na podłodze przyklejone są naklejki, na których powinniśmy stawać, by zachować bezpieczny dystans od drugiej osoby (1,5-2 metry). Ponadto w wielu punktach na lotnisku znajdziemy dyspensery z płynem dezynfekującym. Część siedzeń w hali odlotów została wyłączona z użytku, by pasażerowie mogli zachować między sobą dystans. Noszenie maseczki na terenie całego lotniska jest OBOWIĄZKOWE przez cały czas (nie, noszenie maseczki pod nosem się nie liczy)!

Wiele sklepów i restauracji na lotniskach jest zamkniętych, więc jeśli liczycie na możliwość obkupienia się przez odlotem lub dużego wyboru miejsca do zjedzenia, to niestety możecie się przeliczyć.

Jak wygląda boarding?

Podobnie jak dotychczas, z tym że kolejka wydaje się dłuższa, gdyż odstępy między pasażerami są większe 😊 Najpierw odprawiają się pasażerowie mający wykupioną opcję priority, a później ci bez. Polecam ci zainstalowanie aplikacji przewoźnika, gdzie będziesz miał swój elektroniczny bilet. Nie musisz wtedy nic drukować, obsłudze przy boardingu pokazujesz tylko swój telefon oraz dowów osobisty lub paszport. Odprawę przez lotem również najlepiej zrobić online (jeśli oczywiście można).

Wchodzenie na pokład samolotu jest również nieco wolniejsze. Nie ma przeciskania się ludzi między sobą, obsługa zwykle dba o to, by sprawnie umieszczać bagaże podręczne w luku lub pod siedzeniami i szybko zajmować swoje miejsca.

Jak wygląda lot?

Mniej więcej tak jak przed koronawirusem, z tym że cały lot musimy odbyć w maseczce. Niektóre linie zrezygnowały z serwowania posiłków na pokładzie oraz nie rozdają już magazynów pokładowych czy kart informacyjnych.

Linie mają możliwość blokowania niektórych siedzeń lub całych rzędów, by oddzielić pasażerów od siebie, ale często niestety tego nie wykorzystują. Maseczka zatem obowiązkowa!

Istnieje oczywiście możliwość korzystania z toalet, ale pamiętaj o dokładnym umyciu i zdezynfekowaniu rąk po wyjściu z niej!

Nie zalecane jest bezcelowe przemieszczanie się po samolocie.

Po wylądowaniu obowiązuje kolejność wstawania z foleti i opuszczania samolotu: najpierw opuszczają go ludzie siedzący najbliżej frontu, później wstają kolejne i kolejne rzędy. Nie warto się spieszyć i przeciskać, czy stać w korytarzu. Dziesięć minut cię nie zbawi, uwierz.

Zachód słońca podczas lotu

Czy muszę mieć ze sobą jakieś dodatkowe dokumenty, test na nieobecność covid-19?

Wszystko zależy od kraju, do którego lecisz, więc nie mogę na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dynamika zmian jest teraz tak duża, ze niestety trzeba kontrolować wszelkie informacje odnośnie podróżowania na bieżąco. Informacje o wymaganych dokumentach, testach znajdziecie na stronie naszego ministertwa zdrowia, a także powinny one być umieszczone na stronie przewoźników.

Podczas mojego lotu z Polski do Włoch tanimi liniami, przy boadringu rozdawano nam formularze lokacyjne do wypełnienia, gdzie należało wpisać daty oraz miejsce planowanego pobytu i kilka innych informacji personalnych. Karty miały być zbierane przez stewardessy na pokładzie samolotu. Miały… 😊

Czy latanie w czasach pandemii jest bezpieczne?

Według wszystkich linii lotniczych: tak. Samoloty są wyposażone w specjalne filtry HEPA, które filtrują aż do 99,9% powietrza. Powietrze w kabinie jest wymieniane kilkanaście razy w ciągu godziny. Do tego fotele są częściej myte i dezynfekowane. Zachowany odstęp od innych pasażerów oraz maseczka zakrywająca usta i nos mają nas dodatkowo chronić przez zakażeniem koronawirusem. Oczywiście wszystko to nie gwarantuje nam 100% pewności, że do zakażenia nie dojdzie, ale z pewnością pozwala obniżyć i zminimalizować ryzyko. Najważniejsze jednak to podróżować z głową, często myć i dezynfekować ręce oraz (niestety) unikać kontaktu z ludźmi.

.

Taka mała dygersja ode mnie: ja nie mam żadnych obaw przed lataniem w czasach pandemii. Stosuję się do wszelkich środków ostrożności, które wymagane są na lotnisku, w samolocie oraz w kraju, do którego lecę. Zawsze jednak podróżuję świadomie, z głową po to, by chronić nie tylko siebie, ale także innych współpasażerów. Polecam taką postawę wszystkim podróżującym!

Ciao i do zobaczenia!

To też cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *