Lombardia NOTATKI Z WŁOSKICH PODRÓŻY

Mediolan w jeden dzień – co zobaczyć?

Wybierasz się do miasta mody i masz tylko jeden dzień na zobaczenie go? Świetnie! Przygotowałam dla ciebie plan zwiedzania wraz ze wskazówkami, które pozwolą ci zaoszczędzić czas, pieniądze i zobaczyć najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Mediolanie! Zaczynajmy!

Zakładam, że do Mediolanu przybędziesz pociągiem bądź autobusem z któregoś z lostnisk, zatem trasę zwiedzania rozpoczniemy od Dworca Głównego Milano Centrale. Let’s go!

Milano Centrale

Już na wstępie przywita cię cudowna struktura historycznego dworca. Jest to największy dworzec w Mediolanie i jeden z największych w Europie. Otwarty został w 1931 r.  i obsługuje ok. 330 tys. pasażerów dziennie! Łatwo się tam zgubić, a ty musisz trafić na stację metra. Rozglądaj się zatem i podążaj za znakami na ziemi oraz nad twoją głową 😊 One zaprowadzą cię tam, gdzie musimy dotrzeć.

Dworzec centralny w Mediolanie

MONEY TIP: Kiedy dotrzesz już na stację metra, kup bilet 24-godzinny. Kosztuje on 7 euro. Możesz go kupić w czerwonych automatach, które zobaczysz pod ścianą.

Stąd ruszamy do naszego pierwszego przystanku, czyli palarni kawy Starbucks Riserve, by trochę pobudzić się z rana i zobaczyć zarazem niesamowity obiekt!

Udaj się do metra linii żółtej M3 w kierunku S. Donato i wysiądź na przystanku Duomo (czwarty przystanek). Wyjdź ze stacji metra i … zachłyśnij się widokiem mediolańskiej katedry!

Duomo di Milano

FOTO TIP: Zakładam, że jesteś tu z samego rana, więc masz niepowtarzalną szansę na zrobienie zdjęć na tle katedry bez tłumów ludzi na placu katedralnym. Korzystaj!

Do katedry udamy się za chwilę, gdyż otwierają dopiero o 8, a tarasy i inne atrakcje o 9. Teraz idziemy do palarni kawy na poranną kawę i słodkiego rogalika!

Linie metra w Mediolanie (źródło: atm.it)

Starbucks Reserve Roastery

Piazza Cordusio 3, Milano

Witaj w Starbuck Reserve! Jednej z sześciu (i tylko sześćiu) palarni kawy Starbucks NA ŚWIECIE! Rozgość się, zachwyć designem, kup pamiątkę jeśli tylko chcesz, a następnie usiądź i napij się pysznej kawy oraz zjedz swoje włoskie śniadanie (o tym, co włosi jedzą na śniadanie możesz przeczytać w moim poście: KLIK).

Starbucks Riserve Roastery Milano

Więcej o Starbucks Reserve Milano możesz poczytać na oficjalnej stronie: https://www.starbucksreserve.com/en-us/locations/milano .

ZOBACZ TEŻ: Starbucks Milano Roastery – wyjątkowe miejsce dla smakoszy kawy i fanów Starbucksa

TIME TIP: Starbucks Reserve Roastery czynne jest w godzinach 7-23.

Gdy już zjadłeś i napiłeś się kawy, czas ruszyć w miasto!

Duomo di Milano

Piazza del Duomo, Milano

Nasz kolejny przystanek to Duomo di Milano – największy kościół we Włoszech, piąty co do wielkości kościół chrześcijański na świecie, ale za to największy gotycki kościół na świecie. Budowa katedry trwała aż przez sześć wieków! Rozpoczęła się w 1396 r. zainicjowana przez biskupa Antonio da Saluzzo. Konsekrowano ją w 1418 r., ale w rzeczywistości gotowa była wtedy jedynie nawa. W kolejnych latach przez politykę oraz brak pieniędzy, katedra stała niedokończona. Ostatecznie dokończenie rozbudowy Duomo zlecił Napoleon na początku XIX w.

Ogromne wrażenie robi wnętrze katedry oraz dach, na który można wejść. Stamtąd też rozpościera się przepiękny widok na miasto.

TIME-SAVER TIP: By zaoszczędzić czas na stanie w kolejce po bilet wstępu wejścia do katedry i na jej  dach, kup go online TU .

Przy kupnie biletu masz kilka opcji do wyboru:

opcja 1: bilet za 8 euro, który obejmuje: wstęp do katedry,  zwiedzanie krypty św. Karola, teren archeologiczny, muzeum katedralne, wejście do kościoła San Gottardo, wystawy. UWAGA! Bilet ten NIE OBEJMUJE wejścia na dach katedry!

opcja 2: bilet za 17 euro, który obejmuje: wstęp do katedry,  zwiedzanie krypty św. Karola, teren archeologiczny, muzeum katedralne, wejście do kościoła San Gottardo, wystawy, wjechanie na dach katedry windą,

TIME TIP: UWAGA! Wjechanie windą na tarasy katedralne możliwe jest w godzinach 10-18.

opcja 3: bilet za 13 euro, który obejmuje: wstęp do katedry,  zwiedzanie krypty św. Karola, teren archeologiczny, muzeum katedralne, wejście do kościoła San Gottardo, wystawy, wejście na dach katedry piechotą po schodach,

TIME TIP: Wejście piechotą na tarasy katedralne możliwe jest w godzinach 9-18:10 (w piątek oraz weekend: 8-19:10).

opcja 4 (FAST TRACK): bilet za 25 euro, który obejmuje: wstęp do katedry, teren archeologiczny, muzeum katedralne, wejście do kościoła San Gottardo, wystawy, wjechanie na dach katedry windą bez stania w kolejce.

TIME TIP: Katedra otwarta jest w godzinach 9-18. Muzeum otwarte jest w godzinach 10-18.

Galeria Vittorio Emanuele II

Tuż obok Duomo znajduje się najstarsza na świecie galeria handlowa, której budowę zainicjował w 1865 r. sam król Włoch: Vittorio Emanuele II. Znajdziecie tu wiele ekskluzywnych butików i kawiarenek. Niektóre z kawiarni istnieją od początku istnienia galerii i mają przeszło 150 lat! Niestety ceny w galerii nie należą do najtańszych, więc jeśli nie przyjechałaś do Mediolanu na shopping (a zakładam, że jeśli czytasz ten wpis, to nie), to na obejrzenie wnętrza tej budowli i zrobienie kilku zdjęć wystarczy ci 10-15 minut.

Galeria Vittorio Emanuele II

TRAVEL TIP: W galerii możesz znaleźć… darmowe szczęście! Już tłumaczę o co chodzi. W centralnej części galerii na posadzce ujrzysz symbol Turynu w kształcie byka (na pewno będzie wokół niego garstka ludzi). Miejscowa legenda głosi, że jeśli zakręcisz się na nim na pięcie trzy razy odwrotnie do wskazówek zegara, będziesz miał szczęście! Te symboliczne zakręcenie się na pięcie oznacza również zadeklarowanie chęci powrotu do Mediolanu – coś jak wrzucenie monety do fontanny di Trevi w Rzymie 😊

FOTO TIP: Od kilku lat można wejść również na tarasy galerii, skąd roztacza się piękny widok na szklany dach galerii. Jeśli jednak już odwiedziłaś tarasy Duomo, myślę że nie warto tracić na to czasu i pieniędzy. Jeśli jednak chciałabyś skorzystać, wejście na tarasy znajduje się przy Via Silvio Pellico 2. Cena wstępu to 12 euro.

Opera La Scala

Po przejściu przez całą galerię, twoim oczom ukaże się Opera La Scala – teatr powstały w 1778 r. Z zewnątrz Teatro alla Scala z pewnością nie zachwyca i nie przyciąga uwagi. Nie daj się jednak zwieść pozorom, gdyż teatr ten kryje niesamowite wnętrza znane na całym świecie. Jeśli jesteś pasjonatem sztuki, to z pewnością będziesz chciał je zobaczyć. Codziennie o 16 organizowane są wycieczki z przewodnikiem, które trwają 45 minut. Koszt to 25 euro za osobę. Bilety możesz zakupić TU.

Opera La Scala

TIP: Jeśli nie zależy ci na zwiedzaniu opery, pominęłabym ten punkt programu. Jeszcze dużo atrakcji przed nami!

Zamek Sforzesco i park Sempione

Z Galerii Vittorio Emanuele do zamku możesz dojść piechotą. Po drodze kup kawałek pizzy i coś do picia – przyda ci się za chwilę… 😊 Krótki spacer zajmie ci maksymalnie 10 minut.

Zamek Sforzesco

Zamek Sforzesco został wybudowany na pozostałościach XIV-wiecznej fortyfikacji, która znajdowała się tam wcześniej. Jego wnętrza kryją wiele muzeów sztuki i bibliotekę. By je jednak zwiedzić, potrzebowałabyś co najmniej pół dnia, a tyle na pewno nie masz. Polecam zatem obejrzenie zamku z zewnątrz i wejście przez jego wrota do znajdującego się za nim parku Sempione (bezpłatne). Przed zamkiem możesz również podziwiać piękną fontannę. W parku z kolei możesz urządzić sobie piknik bądź przysiąść na ławce i chwilę odpocząć, delektując się ćwierkaniem ptaków i innymi dźwiękami natury. Na samym końcu parku znajduje się warty zobaczenia Arco della Pace (Łuk pokoju) – łuk przypominający paryski Łuk Triumfalny.

Brera

Wracając z powrotem przez park i wychodząc z terenu zamkowego, kierując się w lewą stronę trafisz do artystycznej dzielnicy Brera. Wyjątkowa dzielnica Mediolanu, kryjąca w sobie zarówno historię, sztukę i nowoczesność z pewnością przypadnie ci do gustu. Znajduje się tu wiele sklepów i sklepików oraz restauracji i kawiarni. Jeśli nie zjadłaś obiadu w parku, możesz usiąść w jednej z restauracji w tej dzielnicy.

Świąteczna Brera

W Brerze znajduje się wiele obiektów wartych zobaczenia, jednak mając tylko jeden dzień niestety nie uda ci się odwiedzić. Gdybyś jednak została w Mediolanie na dłużej to z pewnością warte uwagi są: Pinacoteca di Brera, Biblioteka Narodowa Braidense, Muzeum astronomiczne czy Palazzo di Brera.

Bazylika Santa Maria delle Grazie i obraz „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci

By z Brery dostać się do Bazyliki Santa Maria delle Grazie, najlepiej będzie podejść na stację metra Montenapoleone, wsiąść do linii nr 3 (żółta) w kierunku San Donato i wysiąść na kolejnym przystanku. Następnie przesiądź się do linii nr 1 (czerwona) w kierunku Rho/Bisceglie i wysiądź na czwartym przystanku: Concilazione. Bazylika znajduje się ok. 3 minuty pieszo od stacji na Placu Piazza di Santa Maria delle Grazie.

Obraz Leonarda da Vinci jest tym dziełem sztuki, które każdy człowiek choć raz w swoim życiu chce zobaczyć. Niestety nie jest to tania impreza, ale myślę, że jeśli nie planujesz wracać więcej do Mediolanu, to warto wydać te pieniądze i zobaczyć dzieło mistrza.

„Ostatnia wieczerza” to malowidło ścienne wykonane w latach 1494-1498 przez słynnego artystę Leonarda da Vinci. Fresk mieści się w refektarzu klasztoru Dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie i rocznie odwiedzany jest przez tłumy turystów.

Ze względu na fakt, iż fresk musi być utrzymywany w temperaturze pokojowej, ograniczono grupy zwiedzające do 18 osób co 15 minut.

TIME-SAVER TIP: By nie stać w kolejce, bilet możesz kupić online na konkretną godzinę. Cena normalnego biletu to 25 euro (w pakiecie jest audioprzewodnik). Bilety zakupisz TU .

TIME TIP: W poniedziałki zwiedzanie jest niedostępne.

Dzielnica Isola, dzielnica Porta Nuova, Porta Garibaldi, Piazza Gae Aulenti, Bosco Verticale

Mediolan to nie tylko historyczne centrum z ekskluzywnymi butikami. Jeśli chcesz poznać nowoczesną część miasta, koniecznie musisz wybrać się do tych dzielnic. By dostać się do tej części miasta z Bazyliki Santa Maria delle Grazie przejdź się kawałek do stacji metra Cadorna FN, wsiądź do linii metra nr 2 (zielona) w kierunku Cologno Nord/Gessate i wysiądź na trzecim przystanku: Garibaldi FS.

Porta Garibaldi, mieszcząca się w dzielnicy Porta Nuova, swoją nazwę wzięła od stojącej na placu Piazza XXV Aprile (obok Eataly) bramy. Znajdująca się tam ulica Corso Garibaldi, Corso Como oraz wspomniana Piazza XXV Aprile to tętniące życiem, zwłaszcza nocnym, miejsca Mediolanu. Przez obecność wielkich korporacji w pobliżu, znajdujące się w tej dzielnicy knajpki stanowią codziennie odwiedzane przez Włochów w porach obiadowych miejsca.

Porta Garibaldi

Wracając się z powrotem w kierunku stacji metra Garibaldi FS, zobaczysz na pewno pnącę się szklane wieżowce, a przy nich ruchome schody w górę. Wjedź nimi, by poznać biznesową część miasta i dostać się na Piazza Gae Aulenti. Plac ten został zaingurowany w grudniu 2012 r., zadedykowany włoskiej pani architekt o tymże imieniu i nazwisku. Na środku placu znajduje się ogromna nowoczesna fontanna, która w nocy podświetlana jest różnymi kolorami. Wokół placu znajdziesz kilka kawiarenek, do których Włosi często udają się na poranne bądź popołudniowe espresso.

Piazza Gae Aulenti nocą

Przechodząc przez Piazza Gae Aulenti, zobaczysz przed sobą słynne Bosco Verticale (wł. Pionowy las). Zaprojektowane przez Borei Studio specyficzne budynki, zostały oddane do użytku w 2014 r. Celem umieszczenia na budynkach tysięcy drzew, krzaków i roślin było zwiększenie produkcji tlenu w zanieczyszczonym mieście. Projekt ten wygrał już wiele nagród i jest inspiracją do budowy podobnych budynków w innych wielkich miastach na świecie. Budynki wyglądają pięknie i na pewno robią wrażenie. Wrażenie robi także cena mieszkań w Bosco Verticale… 😀 Przy Bosco Verticale znajduje się także mały park z atrakcjami dla dzieci.

Bosco Verticali

Idąc dalej, dotrzesz do dzielnicy Isola (z włoskiego: wyspa). Dzielnica ta składa się z wielu pięknych kamienic, uliczek i alejek. Mieści się w niej też dużo świetnych restauracji. Nie jedz tu jednak kolacji! Mam dla ciebie jeszcze lepsze miejsce 😊

Navigli, czyli mała mediolańska Wenecja

Nasz ostatni przystanek dzisiejszej wycieczki to dzielnica kanałów – Navigli. Warto tu przybyć późnym popołudniem, kiedy dzień chyli się ku końcowi. Wieczorem bowiem, dzielnicę tą rozświetla mnóstwo światełek.

By dostać się z dzielnicy Isola do Navigli, udaj się do stacji metra Isola, wsiądź do linii nr 5 (fioletowa) jadącej w kierunku San Siro i wysiądź na następnym przysanku: Garibaldi FS. Tu przesiądź się do linii nr 2 (zielona) w kierunku Assago/P.ZA Abbiategrasso i wysiądź na szóstym przystanku: P.TA Genova FS. Stąd musisz przespacerować się 10 minut do Navigli, gdyż metro tam nie dojeżdża. Jeśli masz Milano Card (patrz poniżej w Praktycznych tipach na zwiedzanie Mediolanu) to możesz też podjechać autobusem lub tramwajem.

Dzielnica Navigli

Navigli to piękne miejsce, gdzie wzdłuż kanałów znajduje się mnóstwo kolorowych kamieniczek, małych butików i świetnych (i niedrogich) restauracji. Polecam ci zjeść kolację właśnie tu, w tej dzielnicy. Nie zapłacisz wiele, a obiad z takim widokiem na pewno zapadnie ci w pamięci.

Świąteczne Navigli wieczorową porą

Praktyczne tipy na zwiedzanie Mediolanu:

– kup 24-godzinny bilet na metro – koszt to 7 euro

– bardzo opłacalne jest również zaopatrzenie się w Milano Card. Karta ta kosztuje 11 euro na jeden dzień i dzięki niej możesz skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego, obniżonych kosztów zwiedzania tarasów Duomo, teatru La Scala (i wielu innych), dostajesz 5 euro na jazdę taksówką, bilet na przepłynięcie łódką po kanałach w dzielnicy Navigli, czy też obniżone ceny transferu z lotniska. Milano Card możesz zakupić TU. Przeczytasz tam też o wszystkich korzyściach, które oferuje ta karta.

– unikaj jedzenia w restauracjach mieszczących się zaraz obok znanych zabytków, budynków. Odchodząc kilkanaście/kilkadziesiąt metrów dalej znajdziesz równie dobre, a o wiele tańsze restauracje i knajpki.

– w Mediolanie znajdziesz w wielu miejscach krany z wodą – bez obaw możesz się jej napić!

– nie polecam podróżowania taksówkami (chyba że masz za dużo pieniędzy w portfelu 😊 )

– z przymróżeniem oka traktuj ciemnoskórych panów probujących sprzedać ci selfiesticka, powerbank lub bransoletki. Jest ich w Mediolanie naprawdę dużo. Niestety odmówienie raz nie pomaga, więc po prostu powiedz „No, grazie” lub „No, thank you” i odejdź.

– do Mediolanu najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią. Jeśli chcesz poczuć świąteczną atmosferę, to przed świętami także świetnie tu zawitać. Odwiedzanie Mediolanu latem nie jest jednak najlepszym pomysłem. Zwykle jest upalnie i nie ma wiatru. Zwiedzanie miasta w takich warunkach na pewno nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń

– Mediolan to świetna baza wypadowa do takich miasteczek jak Bergamo, Como, Sirmione, Werona, czy nawet Wenecja. Do wszystkich tych miejsc dostaniesz się pociągiem lub autobusem, które odjeżdżają z Dworca Centralnego w Mediolanie.

To też cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *