Kampania NOTATKI Z WŁOSKICH PODRÓŻY

Zobacz najpiękniejszą willę wybrzeża amalfitańskiego – Villa Rufolo w Ravello

Malowniczo położona ogromna posiadłość z tysiącami przeróżnych kwiatów i widokiem na morze, przyciąga setki tysięcy turystów rocznie. Będąc na wybrzeżu Amalfi, i ja nie mogłam się oprzeć, by nie zawitać do Ravello i nie zobaczyć tego cudu!

Piazza Duomo 1, Ravello

Kiedy najlepiej zwiedzać i ile kosztuje wstęp?

Najlepiej zwiedzać w okresie późnowiosennym oraz letnim, kiedy wszystkie kwiaty kwitną! Wtedy willa zachwyca najbardziej. My byliśmy w połowie września i było równie pięknie, ale kwiatów na pewno już zdecydowanie mniej.

Wstęp normalnie kosztuje 7 euro, ale my (wrzesień 2020) zapłaciliśmy 6 euro. Dlaczego? Nie wiem 😀

Krótka historia willi Rufolo

Willa została wybudowana w XIII wieku przez rodzinę Rufolo. Przez wiele lat była największą i najpiękniejszą willą na całym wybrzeżu amalfitańskim. Odbywały się tam liczne przyjęcia i bankiety, w tym nawet królewskie. W późniejszym okresie willa została zaniedbana. Dopiero w 1851 r., kiedy to szkocki botanik Sir Francis Neville Reid odwiedził Ravello oraz położoną w miasteczku willę, zakochał się w niej i postanowił ją wykupić i odbudować pozostałe jeszcze pomieszczenia oraz ogrody.

W 1880 r. willę odwiedził słynny niemiecki kompozytor Richard Wagner. Wagner zakochał się w willi i jej ogrodach i postanowił zostać tam na dłużej. Zainspirowany pięknem samej willi oraz rozciągającymi się z jej tarasów widokami, po ponad 20 latach dokończył drugi akt opery Parsifal.

Od kilku już dekad, miasteczko Ravello znane jest jako la città della musicamiasto muzyki. Co roku odbywają się tam letnie koncerty muzyki pianistycznej, kameralnej oraz orkiestrowej.

Scena w dolnym ogrodzie willi Rufolo, na której odbywają się koncerty wagnerowskie

Ciekawostki na temat willi Rufolo

– na terenie willi znajdują się dwie wieże – wyższa z nich (Torre Maggiore o wysokości 30 metrów) była wykorzystywana niegdyś do obserwacji morza i przypływających na wybrzeże Amalfi statków pirackich

– wspomniana Torre Maggiore znajduje się tuż obok niesamowitego krużganka w stylu mauretańskim

– od 1952 r. dolny ogród willi jest wykorzystywany jako miejsce koncertów wagnerowskich, upamiętniających niemieckiego kompozytora i jego pobyt w willi

– willa Rufolo często nazywana jest małą wersją hiszpańskiej Alhambry (zespół pałacowy w Grenadzie)

– z tarasów willi roztacza się przepiękny widok na zatokę Salerno i wybrzeże amalfitańskie

– niesamowity widok stanowi również położony niżej kościółek Annunziata

Krużganek w stylu mauretańskim
Widok z tarasu na zatokę Salerno i wybrzeże Amalfi
Widok na kościół Annunziata

Czy warto odwiedzić?

Moim zdaniem będąc w Ravello nie można pominąć tego obiektu! Mury willi Rufalo kryją niesamowity kawał historii i architektury. Kaskadowe ogrody, wszechobecne kwiaty, zieleń i widok na zatokę i morze zachwycą i zainspirują każdego. W ogrodach znajduje się wiele ławeczek, na których można przysiąść i podziwiać widoki oraz porozmyślać 😊 Rodzina Rufalo wraz z botanikiem Sirem Reidem stworzyli coś przepięknego. Nie mogę sobie wyobrazić jak cudownie musi być móc uczestniczyć w jednym z organizowanych tam koncertów wagnerowskich!

To też cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *