Kampania NOTATKI Z WŁOSKICH PODRÓŻY

Zwiedzanie grot Marina di Camerota w Kampanii – skąd, co, za ile

Nigdy jeszcze nie spotkałam się z takim kolorem wody w grotach. To był najpiękniejszy odcień niebieskiego jaki w życiu zobaczyłam.

Będąc na wybrzeżu Cilento koniecznie wybierzcie się na wycieczkę łódką po grotach w Marinie di Camerota. Zapewniam was, że będzie to niezapomniane przeżycie! Dobrze by było, gdybyś znała trochę włoski – przewodnicy opowiadają wiele ciekawostek dotyczących każdej z grot. Nie znasz tego języka? Nie przejmuj się zatem, od tego masz mnie! Opowiem ci o każdej z popularnych tam grot, napiszę ile to kosztuje, ile trwa, co jest w pakiecie i skąd wyruszają wycieczki. Zatem do dzieła!

Skąd wyruszają wycieczki do grot w Marina di Camerota?

Ogłoszenia o wycieczkach do grot znajdziecie w wielu pobliskich miasteczkach. Jednak ceny w różnych agencjach podróżniczych mogą być tam wyższe. Najlepiej zatem zarezerwować sobie telefonicznie ilość miejsc na dany dzień i godzinę i przybyć prosto na miejsce wyprawy.

Wycieczki łódką do grot startują w porcie Porto Turistico Marina di Camerota:

My wybraliśmy firmę La Rosa dei Venti, która swoje stanowisko ma na samym końcu portu (ostatnia budka). Zadzwoniliśmy wcześniej i zarezerwowaliśmy odpowiednią liczbę miejsc w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie. Stawiliśmy się na miejscu chwilę przed odpływem, zapłaciliśmy, wpisaliśmy na listę uczestników i wyruszyliśmy na przepiękną wyprawę.

Link do strony firmy, którą wybraliśmy: https://www.coop-larosadeiventi.com/escursioni-a-marina .

Ile to kosztuje i ile trwa wycieczka?

W firmie La Rosa dei Venti taka wycieczka łódką z przewodnikiem (mówiącym po włosku) kosztuje 20 euro od osoby. W cenie jest ok. 2-godzinny rejs łodzią motorową z przewodnikiem, który opowiada wam historię tych terenów oraz każdej z grot, a także świetnie zabawia dzieci! W trakcie wycieczki jest 10-minutowy postój na szybką kąpiel w krystalicznej wodzie.

Ochotnicy są po wyprawie do grot zostawiani na tzw. Białej plaży, gdzie mają 2 godziny na plażowanie i kąpiel w morzu. Potem z plaży odbiera was łódka (pan krzyczy wasze imiona i nazwiska, także nie bójcie się, na pewno nie pomylicie łódek 😊 . Ważne by stawić się przy brzegu o umówionej godzinie). Pamiętajcie by zabrać ze sobą na łódkę parasol, ręcznik i krem do opalania! Na plaży jest stosunkowo mało cienia.

Jak zarezerwować wyprawę w języku włoskim?

Specjalnie dla ciebie napisałam krótki dialog w języku włoskim, którym możesz się posłużyć, by zarezerwować swoją wyprawę w razie, gdyby w firmie nikt nie mówił po angielsku (co jest dość prawdopodobne). Zamień potrzebne słowa (dzień, godzina, ilość osób) używając tłumacza google 😊

– Buongiorno! (Dzień dobry)

– Vorrei prenotare una gita in barca per quattre persone domani alle dieci. (Chciałbym zarezerwować rejs łódką dla 4 osób jutro o godzinie 10).

– Il mio cognome è … . (Moje nazwisko to…)

– Il mio nome è … . (Moje imię to…)

Groty i krótki opis każdej z nich

Cala Fortuna – czyli zatoczka szczęścia. Nazwana tak ze względu na to, iż połowy na tym terenie zawsze były owocne dla rybaków. W zatoczce tej znajduje się pierwsza jaskinia, którą będziecie zwiedzać.

Grotta degli innamorati – czyli grota zakochanych. Legenda głosi, iż niegdyś dwaj zakochani w sobie chłopcy, których miłość nie została zaakceptowana przez ich rodzina uciekli z domu i grota ta była ich pierwszym schronieniem, które napotkali i w którym mogli zamieszkać. Historia ta ma jednak dobre zakończenie. Po powrocie do domu, rodziny zmuszone były do świętowania ich zaślubin!

Grotta Azzurra – błękitna grota. Gdy ją zobaczysz, nie będziesz miał wątpliwości skąd pochodzi nazwa!

Cala Monte di Luna – zatoczka księżycowej góry. Swoją nazwę wzięła od tego, iż kiedy patrząc od strony miasta w stronę zatoki wydaje się, iż księżyc wschodzi zza tej góry.

Czy było warto za tę cenę?

Zdecydowanie! Wyprawa motorówką, zwłaszcza w upalne dni to dobry pomysł. Motorówki wyposażone są w daszki, więc nie jesteście narażeni na bezpośredni kontakt ze słońcem. Przewodnicy opowiadają różne ciekawostki o grotach i miejscach w pobliżu, pozwalają pływać w morzu i zabawiają turystów. Świetnie się bawiłam, zobaczyłam jaskinię z najpiękniejszym kolorem wody jaki można sobie wymarzyć (Grotta Azzurra), popływałam w krystalicznie czystej morskiej wodzie oraz poopalałam się na plaży przy Cala Bianca. Czy można chcieć czegoś więcej od życia?

Grotta Azzurra

To też cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *